En Ünlü Akordeoncular

En Ünlü Akordeoncu Müzisyenler ve Akordeona Katkıları

En ünlü akordeoncu müzisyenler yalnızca bu enstrümana değil; aynı zamanda bu tarza da yön vermiştir. Global çapta bilinen bu isimler sayesinde akordeon ayrı bir yere taşınmıştır.

19.yüzyıldan itibaren kullanılan akordeon günümüze dek farklı sanatçıların elinde yükselmiştir. Farklı tarzlara sahip ezgilerin oluşturduğu şarkıları dinlemek ise ayrı bir keyif vermektedir.

1822 yılında bulunduğu düşünülen akordeonun ilk geliştiricileri George Auric ve Jean Françaix olarak bilinmektedir. 1940’lı yıllarda akordeonu kullanarak geliştiren müzisyenler bu enstrüman üzerinden birçok besteye imza atmıştır.

Akordeon Nasıl Ses Çıkarır?

Akordeon farklı versiyonlara sahip müzik aletlerinden birisidir. Farklı müzik aletlerini bir araya toplamış görüntüsü nasıl ses çıkardığına dair soruları ortaya çıkarmaktadır.

Omuzlara sabitlenen akordeon bir körük, klavye ve metal düdüklerden oluşmaktadır. Körük hareket ettirilerek içeride bir hava akımı oluşturulmaktadır. Enstrümanda yer alan metal düdüklerin titreşmesi akordeondan ses çıkmasını sağlamaktadır. Klavyede yer alan tuşlar sayesinde ise kulağa hoş gelen besteler türetilmektedir.

Ülkemizde akordeon çalma konusunda dünya çapında üne ulaşan isimlerden birisi Muammer Ketencoğlu olarak bilinmektedir. Batı Anadolu folklörü ve Balkan müziği üzerinde bilinen yetkin isimlerden birisidir. Dünya çapında bilinen en ünlü akordeoncu müzisyenler de şu biçimde sıralanabilmektedir;

En Ünlü Akordeoncu Müzisyenler: Lawrence Welk

Küresel çapta bilinen ünlü akordeon müzisyenlerinden olan Lawrence Welk, dört yaşından itibaren akordeona ilgi duymaya başlamıştır. Okul sonrası babasından akordeon dersleri alırken aynı zamanda çiftliklerinde de çalışmıştır.

Gençlik yıllarında gezici orkestraya katılmış ve bu orkestra içerisinde ün kazanmıştır. Özellikle yaptığı akordeon düetleri ile öne çıkmaktadır.

Myron Floren

Güney Dakota’da yaşayan Myron Floren altı yaşındayken komşusunun akordeon çalışına hayran kalmıştır. Böylece bu müzik aletine olan ilgisi artmıştır.

Üniversiteye gittiğinde bir müzik kursunda akordeon dersleri vermiştir. Bir yandan da diplomasını almış ve yerel etkinliklerde çalmıştır. Yerel orkestraya katıldıktan kısa bir süre sonra ise The Lawrence Show’da yıldızı parlamıştır. Müzik dünyasına kattığı orijinal polka besteleri ünlenmesinde etkili olmuştur.

Loreena McKennitt

Son albümünü 2018 yılında piyasaya süren Loreena McKennitt, Kanadalı bir müzisyen ve söz yazarıdır. Çok sayıda albümü olan müzisyen yılbaşı şarkıları ile de tanınmaktadır.

En ünlü akordeoncu müzisyenler arasında yer alan McKennitt halk müziği etkisinde eser vermektedir. Bu eserleri ise İspanyol ve Arap temaları ile kullanılmaktadır. Öğrencilik yıllarında piyano ve dans ile de ilgilenen müzisyen albüm satışların ile de başarısını taçlandırmaktadır.